Viborg AM

Klubtøj

Viborg Atletik og Motions officielle klubdragt består af neongul singlet og sorte bukser. Triatlonafdelingen bruger hvid triathlon-dragt.

Bestilling/køb af klubtøj

Klubtøjet købes gennem Sportigan i Viborg. Du kan enten tage ned i butikke og prøve tøjet eller bestille det direkte på Sportigan's hjemmeside.

Butikken:

Sportigan Viborg

St. Sct. Mikkels Gade 20, 8800 Viborg

Tlf.: +45 86 62 88 10

Åbningstiderne finder du på deres hjemmeside.

Online:

Gå ind på hjemmeside: http://www.sportigan-viborg.dk
Derefter skal du logge ind på siden med følgende oplysninger. Brugernavn: viborgam Kodeord: viborgam


Klubtøj og DAF konkurrencer / stævner:
Ifølge DAF’s regler er det tilladt at stille op i forskelligt klubtøj til selve stævnet, men udøverne skal være i ens tøj, hvis flere stiller op i samme øvelse.

Ny klubdragt

18.4.1 Skifter en klub farver og design, kan klubben efter skriftlig ansøgning til DAF´s kontor, få et år til overgange, såfremt leverandøren har leverings problemer. DAF’s Kontoret kan give tilladelse til, at klubben benytte såvel gammel som ny dragt i max. 1 år.

18.4.2 Får klubben en overgangsordning, skal alle klubbens deltager, der stiller op i samme øvelse, have  ens klubdragt på, enten den nye eller den gamle klubdragt, så de i den enkelte øvelse er ens.

Se endvidere: DAF Regler om klubtøj

Klubbens tøjskifte er registreret hos DAF 1. novemebr 2015.

Kontaktperson i klubben: Bjarne S. Rasmussen

Træningstider - overblik

Dag Kl. Diciplin Møde/startsted
Mandag      
Tirsdag       17:00 – 19:00 Løbetræning – Kvinder og let øvede med instruktør Atletikstadion
17:30 – 19:30 Løbetræning – Bakker Brænderigården
17:30 – 19:00 Løbetræning – Senior / Veteran (interval / selvtræning) Atletikstadion
16:30 – 18:00 Løbetræning – Unge 12-18 år Atletikstadion
16:30 – 18:00 Atletik – Unge 12-18 år Atletikstadion
16:30 – 18:00 Atletik – Vintertræning 12-18 år Atletikstadion
18:30 – 20:30 Cykeltræning Søndre skole
Onsdag      
19:45 - 20:45 Trailløb Atletikstadion
     
18:30 – 20:30 Løbetræning - Onsdagstræning Indgangspartiet til svømmehallen på Gymnastikhøjskolen
20:00 – 21:00 Onsdagssvømning GIV (for alle medlemmer ekskl. passivemedl.) (vinterhalvåret)
20:30 – 21:30 Svømning – Triathlon Søndre skole (Kun tri-medlemmer)
Torsdag   19:00 – 20:30 Løbetræning – Avis marathon Atletikstadion
16:30 – 18:00 Løbetræning – Unge 12-18 år Atletikstadion
16:30 – 18:00 Atletik – Unge 12-18 år Atletikstadion
16:30 – 18:00 Atletik – børn 8-11 år Atletikstadion
Fredag 19:00 - 20:00 Svømning – Triathlon GIV (Kun tri-medlemmer)
Lørdag 13:00 – 15:00 Løbetræning – Dollerup Bakker Naturskolen ved Hald Hovedgård
Søndag   10:00 – Løbetræning – Marathongruppen Se info på marathongruppen.dk
10:30 – 12:30 Løbetræning – Kvinder og let øvede med instruktør P-pladsen ved Undalslund Plantage på Skivevej
10:00 – 12:00 Svømning – Triathlon Søndre skole (Kun tri-medlemmer)

Løbedagbog

Løbedagbogen giver dig mulighed for at registrere dine løbeture. Dermed kan du holde øje med hvor langt du løber, hvor hurtigt du løber og hvor langt du løber i dine enkelte løbesko. Kalenderen indeholder også Viborg Atletik og Motions motionsløb samt enkelte andre motionsløbstørre, som måske har din interesse.


Hvis du ikke brugte kalenderen i de foregående år, anbefales du at printer teksten i dette indlæg ud, så har du en forklaring ved hånden, når du skal bruge excel-dokumentet første gang.


Download Løbedagbog 2018 (Excel-dokument) her


GODE RÅD TIL EXCEL-DOKUMENTET:


Start med at gemme excel-filen på din computer. Nedenstående forklaring/eksempel gælder januar måned:
Indtast distancen i kolonne C og tiden med kolon x:xx:xx (timer, minutter og sekunder) i kolonne D, hvorefter din km tid fremkommer automatisk i kolonne E. I kolonne F angiver du med et bogstav (A-H), hvilket sko du har benyttet på dagens tur.

Eksempelvis januar måned: Du får en sammentælling for de enkelte uger ud for søndagen i kolonne G og totalt for måneden i celle C37 og for året i celle D1. Hvis du også ønsker at kende den gennemsnitlige distance pr. uge, ændrer du bare formlen i celle K2 vha. F2-knappen (distancen i alt divideret med antal uger). Din gennemsnitlige km. tid på alle dine ture fremkommer i celle K1. Summen af hvor langt du har løbet i dine løbesko fremkommer i celle S1 ved sko A, celle S2 ved sko B etc.

Din distance vises også som søjlediagram længere nede i dokumentet. Hvis du ved, hvor langt du har løbet i de enkelte måneder i de foregående år (2011-2016), angiver du dette i celle D89 til celle L100.

Uden for udskriftsområdet er der lidt oplysninger til dokumentet; nemlig detaljeret regnskab for dine enkelte løbesko. Hvis du har styr på hvor langt du allerede har løbet i dine løbesko ved årets udgang, kan du angive dette i celle BH8 til celle BH15. Du har også muligheden for at indsætte f.eks. Avis-maratons program eller dit eget løbeprogram, hvis du løber et sådan samt distancerne for Marathongruppen søndagsture i celle BC20 til celle BC72.

Jeg ved godt at ovennævnte var en gevaldig smøre, men hvis excel-filen driller dig eller du evt. har spørgsmål til fremsendte, er du meget velkommen til at sende en mail til mig på Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..

Jeg håber du vil få stor glæde af løbedagbogen, som for mange måske også kan være et incitament til at komme ud at løbe en tur.

GOD FORNØJELSE!

Mange løbehilsner
Jan Poulsen

 

Tak for din tilmelding til Klubfesten

Tak for din tilmelding - vi glæder os rigtig meget til at se dig.

Husk at sætte kryds i kalenderen d. 7. november kl. 19.00.

Evt. spørgsmål sendes til René Thomassen på Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Vi ses!

Festudvalget

Viborg Atletik og Motion

Klubben byder på mange spændende aktiviteter for dig som ønsker at røre sig i det fri, herunder bla. løb, atletik, triathlon, styrketræning og sågar svømning i vinterperioden.

Viborg AM er især kendet for sine mange maraton-løbere - som vi er meget stolte af, men med vores nye atletik stadion har vi nu mulighed for at tilbyde løbetræning i alle dets afskygninger lige fra 100 meter spurt op til marathon distancen. Tilblivelsen af stadionet har også betydet at vi nu igen med rette kan kalde Viborg for en atletik by - med mulighed for alle de tekniske dicipliner inden for kast, spring mv. Især de unge udøvere har taget denne mulighed til sig og vi ser meget positiv på fremtiden.

Medlemsskab

Ønsker du at blive medlem i en af Viborg Atletik og Motion's afdelinger, skal du blot klikke på "bliv medlem nu!" herunder og udfylde formularen.

Bliv medlem nu!
Udmelding her