Viborg AM

En klub i stadig udvilkling

I weekenden den 16.-17. februar deltog tre af klubbens unge løbe-talenter i konkurrence på seniorplan ved Store DM inde i Skive.

 

I weekenden den 16.-17. februar deltog tre af klubbens unge løbe-talenter i konkurrence på seniorplan ved Store DM inde i Skive.


Selv om både Elias Shifris, Alexander Tengblad Nikolaisen og Mie Gam alle kun er i 16-17 års gruppen, markerede de sig med rigtig flotte resultater.

Drengene var allerede i aktion lørdag, hvor der var tre indledende heats på 800 m. Den bedste fra hvert heat samt de tre bedste tider gik videre til finalen. Alexander var i heat med Andreas Bube, og han fulgte så flot med, at han endte med næstbedste tid i heatet: 1.57.81, ny PR og kun 3/10 s fra Bube. I Elias heat blev det en rigtig taktisk affære, hvor udgangstempoet var så langsomt, at kun én gik videre til finalen. Elias tid blev således også 8 sekunder fra PR: 2.07.51. Lidt ærgerligt for Elias, men så har han forhåbentlig gode kræfter i behold til næste weekends DMU, hvor der løbes i aldersgrupper.

I søndagens finale på 800 m lagde Andreas Bube afstand til de fem øvrige fra start, så sejren blev suveræn. Alexander fulgte fint med de fire øvrige, og formåede endda at ende som en samlet nr. 4 i tiden 1.59.63. En super præstation, som Alexander også selv var rigtig godt tilfreds med efter løbet.

Mie skulle løbe 3000 m i et 11 kvinder stort felt, og hun fulgte fint med førergruppen på 6 langt hen i løbet. På de sidste omgange måtte hun dog  slippe lidt, men formåede alligevel at komme i mål i en flot 5. plads i tiden 10.08.21, kun ½ s fra hendes PR. Vinderen blev Maria Larsen, der er dansk rekordholder på distancen.

De fine resultater lover godt for næste weekends DMU i Skive, hvor der fra Viborg deltager 13 unge løbere (800 m, 1500 m og 3000 m) samt 2 unge fra atletik (kuglestød og højdespring) fra.

Igen skal lyde en opfordring til at komme til Skive og heppe på Viborg AM - det er super spændende!

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik