Som træner for et hold i Viborg AM har du mulighed for at søge om kørelsesrefusion hos klubben.

Udfyld nedenstående formular med de aktuelle informationer.

Powered by BreezingForms

Indledning

I dette dokument beskrives elitekoncept for Viborg AM.

Elitekonceptet gælder for de atleter i Viborg AM, som opfylder de generelle krav samt de specifikke resultatkrav i gruppen. De enkelte atleter skal godkendes inden de optages i en elite gruppe.

Elitekonceptet kan betragtes som en forventningsafstemning mellem klub og atlet. Konceptet beskriver således de forventninger klubben har til atleten samt hvad atleten kan forvente af klubben.

Mission

Elitekonceptet skal give klubbens atleter mulighed for at udvikle deres talent mest muligt.

Elitekonceptet dækker alle aldersgrupper ved atletik, løb og triathlon.

Elitekonceptet skal motivere atleter til at prioritere sporten højt.

Vision

Viborg AM ønsker at være en klub, hvor der både er plads til bredden og eliten. Der skal være mulighed for, at alle medlemmer kan dyrke atletik og løb på det niveau de ønsker.

Sport på eliteniveau kræver imidlertid noget særligt. Viborg AM vil med dette elitekoncept understøtte de atleter der er på eliteniveau eller har elitepotentiale, således at de har mulighed for at udvikle deres talent bedst muligt.

I Viborg AM skal ungdomsatleterne trænes fysisk og mentalt, så de ønsker og har mulighed for at fortsætte deres karriere som atlet. Uddannelse og job vil medvirke til at mange atleter skifter klub, når de når deres fulde potentiale midt i tyverne. Viborg AM vil derfor også fungere som forberedelsesklub for de atleter som fortsætter i andre klubber.

I Viborg AM er det afgørende, at atleterne tager ansvar for deres egen udvikling. Elitekonceptet er derfor en gensidig aftale mellem atlet og klub. Viborg AM forpligtiger sig til at hjælpe de enkelte atleter, som samtidig forpligtiger sig til at tage ansvar for egen træning, indgå i træningsfællesskaber og understøtte klubbens arbejde.

Mål for elitearbejdet

Viborg AM har følgende mål for elitearbejdet:

Ungdom:

 • Ungdomsatleterne skal udvikles til at tage ansvar for egen træning.
 • Ungdomsatleter skal opnå personlige færdigheder i forhold til fokus, vedholdenhed og håndtering af konkurrencesituationer, hvilket også kan gavne dem i andre sammenhænge.
 • Ungdomsatleter skal modnes til at blive helstøbte idrætsudøvere, der let kan indgå i træningssammenhænge og konkurrencer.
 • Ungdomsafdelingen skal vedvarende opnå podieplaceringer til nationale mesterskaber.
 • Ungdomsafdelingen skal vedvarende have atleter der opnår landsholdsudtagelse.

Senior:

 • Under udarbejdelse.

Masters:

 • Under udarbejdelse.

Triathlon:

 • Under udarbejdelse.

 

Organisatorisk opbygning

Elitekonceptet administreres og drives i det daglige af klubbens elitetrænere samt eliteudvalget.

Eliteudvalget består af 3-4 medlemmer, hvoraf et medlem er fra bestyrelsen. Elitetrænere deltager i udvalgets møder efter behov.

Eliteudvalget referer til klubbens bestyrelse.

Udvalget råder over en budgetramme, inden for hvilken de kan disponere.

Elitekonceptet og budgetramme er godkendt af klubbens bestyrelse. Koncept og budgetramme kan efter indstilling fra eliteudvalget eller bestyrelsen tages op til revision. Ændringer skal godkendes af bestyrelsen.

 

Generelle krav til atleter:

For at være en del af klubbens elite grupper, skal atleten opfylde følgende:

 • Godkendes af egen træner.
 • Evt. godkendes af eliteudvalget.
 • Opfylde de specifikke resultatkrav i gruppen.
 • Atleten skal have en vilje til at træne for at blive bedre, samt udvise seriøs og dedikeret tilgang til sporten.
 • Deltage engageret og fokuseret i holdets træningspas. Udeblivelse kan efter aftale med træner accepteres i forbindelse med skoleaktiviteter, løbsdeltagelse, ferie og lignende.
 • Medvirke til et seriøst og positivt træningsmiljø for alle klubbens atleter.
 • Føre træningsdagbog og give fyldestgørende tilbagemelding til egen træner.
 • Deltage i mesterskaber og holdkonkurrencer udvalgt af egen træner,
 • Bidrage med minimum 15 timer som hjælper i forbindelse med klubben arrangementer (løb, stævner og lignende). For dette aflønnes atleten 65 kr. i timen som kan bruges til sportsudstyr.
 • Bruge klubtøj i forbindelse med konkurrencer og fotografering.

For at atleterne kan opfylde kravene til elitekonceptet, er det nødvendigt med støtte og opbakning fra forældre mfl. – fx til køb af udstyr, kørsel til stævne og lignende. Derudover er klubben afhængig af, at forældre mfl. hjælper med at afvikle klubbens arrangementer.

 

Generelle tilbud til atleter:

Alle atleter som er optaget i klubbens elitegrupper tilbydes:

 • To fælles træningspas om ugen.
 • Fri adgang til træningsfaciliteter og –redskaber.
 • Individuelt træningsprogram.
 • Betaling af startgebyr til nationale og internationale mesterskaber.
 • Indstilling til at blive optaget på eliteskole, hvis atleten i øvrigt er kvalificeret (ungdom).

 

Grupper:

Klubbens atleter opdeles i grupperne:

 • Ungdom
 • Ungdom elite 2
 • Ungdom elite 1
 • Senior elite
 • Masters elite
 • Triatleter

Har du lavet en  rekord som skal optages i VIborgAM's liste over klubrekorder, bedes du sende en mail til Sonja Stigsen på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

 
Se eksisterende klubrekorder her:

Læs om MEDLEMSSKAB af Viborg AM

Viborg Atletik og Motion tilbyder fremragende faciliteter og veluddannede trænere, som rykker niveauet for både konkurrence- og motionsidræt. Der er plads til alle i foreningens fællesskab. Vi har mange års erfaring i at træne og støtte op om ”den fri idræts udøvelse” for både børn og voksne. Foreningen er i dag delt op i disse velfungerende afdelinger:

 • Motion – med løbehold og motiverende fællestræning
 • Trail – med løbehold og motiverende fællestræning
 • Atletik – med dygtige trænere og fremragende faciliteter på stadion
 • Triatlon – med engagerede medlemmer i alle aldre, som altid har plads til en klubkammerat til

Viborg Atletik og Motions officielle klubdragt består af neongul singlet og sorte bukser. Triatlonafdelingen bruger sort-hvid triathlon-dragt.

Bestilling/køb af klubtøj

Klubtøjet købes gennem Sportigan i Viborg. Du kan enten tage ned i butikken og prøve tøjet eller bestille det direkte på Sportigan's hjemmeside.

Butikken:

Sportigan Viborg

St. Sct. Mikkels Gade 20, 8800 Viborg

Tlf.: +45 86 62 88 10

Åbningstiderne finder du på deres hjemmeside.

Online:

Gå ind på hjemmeside: http://www.sportigan-viborg.dk
Derefter skal du logge ind på siden med følgende oplysninger. Brugernavn: viborgam Kodeord: viborgam


Klubtøj og DAF konkurrencer / stævner:
Ifølge DAF’s regler er det tilladt at stille op i forskelligt klubtøj til selve stævnet, men udøverne skal være i ens tøj, hvis flere stiller op i samme øvelse.

Ny klubdragt

18.4.1 Skifter en klub farver og design, kan klubben efter skriftlig ansøgning til DAF´s kontor, få et år til overgange, såfremt leverandøren har leverings problemer. DAF’s Kontoret kan give tilladelse til, at klubben benytte såvel gammel som ny dragt i max. 1 år.

18.4.2 Får klubben en overgangsordning, skal alle klubbens deltager, der stiller op i samme øvelse, have  ens klubdragt på, enten den nye eller den gamle klubdragt, så de i den enkelte øvelse er ens.

Se endvidere: DAF Regler om klubtøj

Klubbens tøjskifte er registreret hos DAF 1. novemebr 2015.

Tak for din tilmelding - vi glæder os rigtig meget til at se dig.

Husk at sætte kryds i kalenderen d. 7. november kl. 19.00.

Evt. spørgsmål sendes til René Thomassen på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Vi ses!

Festudvalget

Løbedagbogen giver dig mulighed for at registrere dine løbeture. Dermed kan du holde øje med hvor langt du løber, hvor hurtigt du løber og hvor langt du løber i dine enkelte løbesko. Kalenderen indeholder også Viborg Atletik og Motions motionsløb samt enkelte andre motionsløbstørre, som måske har din interesse.


Hvis du ikke brugte kalenderen i de foregående år, anbefales du at printer teksten i dette indlæg ud, så har du en forklaring ved hånden, når du skal bruge excel-dokumentet første gang.


Download Løbedagbog 2018 (Excel-dokument) her


GODE RÅD TIL EXCEL-DOKUMENTET:


Start med at gemme excel-filen på din computer. Nedenstående forklaring/eksempel gælder januar måned:
Indtast distancen i kolonne C og tiden med kolon x:xx:xx (timer, minutter og sekunder) i kolonne D, hvorefter din km tid fremkommer automatisk i kolonne E. I kolonne F angiver du med et bogstav (A-H), hvilket sko du har benyttet på dagens tur.

Eksempelvis januar måned: Du får en sammentælling for de enkelte uger ud for søndagen i kolonne G og totalt for måneden i celle C37 og for året i celle D1. Hvis du også ønsker at kende den gennemsnitlige distance pr. uge, ændrer du bare formlen i celle K2 vha. F2-knappen (distancen i alt divideret med antal uger). Din gennemsnitlige km. tid på alle dine ture fremkommer i celle K1. Summen af hvor langt du har løbet i dine løbesko fremkommer i celle S1 ved sko A, celle S2 ved sko B etc.

Din distance vises også som søjlediagram længere nede i dokumentet. Hvis du ved, hvor langt du har løbet i de enkelte måneder i de foregående år (2011-2016), angiver du dette i celle D89 til celle L100.

Uden for udskriftsområdet er der lidt oplysninger til dokumentet; nemlig detaljeret regnskab for dine enkelte løbesko. Hvis du har styr på hvor langt du allerede har løbet i dine løbesko ved årets udgang, kan du angive dette i celle BH8 til celle BH15. Du har også muligheden for at indsætte f.eks. Avis-maratons program eller dit eget løbeprogram, hvis du løber et sådan samt distancerne for Marathongruppen søndagsture i celle BC20 til celle BC72.

Jeg ved godt at ovennævnte var en gevaldig smøre, men hvis excel-filen driller dig eller du evt. har spørgsmål til fremsendte, er du meget velkommen til at sende en mail til mig på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..

Jeg håber du vil få stor glæde af løbedagbogen, som for mange måske også kan være et incitament til at komme ud at løbe en tur.

GOD FORNØJELSE!

Mange løbehilsner
Jan Poulsen

 

Underkategorier

Herunder finder du en liste over referater fra afholdte generalforsamlinger.

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik